Českomoravská správa nemovitostí - cmsn.cz
Přihlášení
Jméno

HesloNejste členem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.
Konkurence v naši kanceláři
Konkurence v naši kancelářiDne 28.8.2014 v odpoledních hodinách se do naší kanceláře v Kopřivnici dostavil pan Ivo H. z konkurenční správcovské společnosti, aby nám jménem paní předsedkyně Vladimíry I. vyřídil, že, cituji: "paní předsedkyně je pobouřena vaším dopisem a dle jejího názoru je tento dopis mimo mísu a záměrně v něm uvádíte lživé informace." Abychom vám nastínili situaci, ke které došlo, paní předsedkyně Vladimíra I. byla kontaktována naší společností z toho důvodu, že jsme k datu uvedenému v dopise jí adresovaném zjistili, že jejich bytové družstvo doposud nemá zveřejněny stanovy. Paní předsedkyni jsme rezervovali termín návštěvy v naší kanceláři, abychom jí s touto záležitostí pomohli.

Českomoravská správa nemovitostí vznikla za účelem poskytování správy nemovitostí na základě dlouhodobého monitorování trhu poskytovatelů správcovských služeb a fungování bytových družstev a společenství vlastníků. Právě z důvodu narážení na nekvalitní výkon této činnosti ze strany některých správcovských společností jsme se rozhodli jít cestou nápravy těchto skutečností a provádění opravdu kvalitní správcovské činnosti.

V současné době je v odvětví správy nemovitostí taková džungle, kde v podstatě každá druhá účetní si za pojem správa nemovitostí dosadí "SPRÁVA NEMOVITOSTÍ = ÚČETNICTVÍ" a pak tyto účetní služby nabízí právě jako správu nemovitostí. Účetnictví však není správa, účetnictví je pouze účetnictví a účetní sama není schopna zajistit veškeré činnosti, které do správy nemovitostí nepochybně patří. Správa nemovitostí není pouze o účetnictví, je to o komplexním přístupu ke správě nemovitostí, kde se jedná o ucelený soubor činností navzájem na sebe navazujících od účetnictví, ekonomických a investičních aspektů, přes technickou správu, pojištění, financování při revitalizacích až po legislativní záležitosti.

Situace v tomto oboru se natolik vymkla kontrole, že nejsou výjimkou případy, kdy BD založené před deseti lety, od svého počátku neplní zákonem stanovené povinnosti, nemají aktualizovány seznamy členů statutárních orgánů a v jejich funkci jsou mnohdy uvedeni lidé, kteří už dávno svou funkci nevykonávají nebo dokonce už ani nejsou členy těchto bytových družstev.

Setkáváme se také s bytovými družstvy a SVJ, kde statutární orgán nebo přímo předseda tohoto orgánu neplní ani své základní povinnosti. Jedná se například o případy kdy u těchto právnických osob nebyla za posledních 3, 5 nebo i více let svolána ani jedna členská schůze a statutární orgán nefunguje ani ve věcech základní bezpečnosti, kdy ve společných prostorách několik měsíců vůbec nefunguje osvětlení.

Prozatím nejzávažnější záležitostí, kterou se nám podařilo zjistit u jednoho společenství vlastníků, byla situace, kde místopředsedkyní byla paní, která více než 3 roky nebyla členkou tohoto SVJ, protože přišla o byt v exekuci a byla stíhána za zpronevěru peněz. Na tyto a další skutečnosti nejsou obvykle členové BD nebo SVJ ze strany svých správců upozorňováni a správci jim tyto záležitosti nehlídají. Po proběhlém exekučním řízení, kdy byl byt již prodán, ale ke kterému se oni jako věřitel nepřihlásili jim zůstanou už jen dluhy a oči pro pláč, protože tyto dluhy musí splácet jednotliví členové.

Toto jsou především právě ty důvody, proč byla založena společnost Českomoravská správa nemovitostí. Ve chvíli, kdy se nám podaří zjistit nějaká nesrovnalost u BD nebo SVJ, snažíme se je kontaktovat. Pokud mají tato BD či SVJ zájem, rádi jim pomůžeme s řešením problémů a s uvedením potřebných věcí do pořádku. Statutární orgány se samozřejmě mohou obrátit i na svého stávajícího správce. Obáváme se pak ale o to, že nemohou mít jistotu ve správném provedení veškerých potřebných kroků k nápravě vzhledem k tomu, že tyto nesrovnalosti nebyl jejich stávající správce za tak dlouhou dobu schopen odhalit a upozornit na ně.

Jsme schopni pomoci také v případech, kdy jsou v BD a SVJ nefunkční statutární orgány. Je nutné, aby aktivitu vyvinuli jednotliví členové, kteří jsou přesvědčení o nefungování statutárního orgánu, stačí nás kontaktovat. Pouze málo lidí si uvědomuje, že v případě nezájmu o fungování jejich BD nebo SVJ, ztrácejí přehled a kontrolu nad svým majetkem. V tomto případě o jejich majetku rozhodují jíní bez nich.